Skąd biorą się turyści?

Setki, a w pogodne, weekendowe dni nawet tysiące osób odwiedzających zatrzymuje się na dolnym parkingu przy wejściu do rezerwatu. Jedni podchodzą do Wąwozu Harcerzy i Warowni, inni zwiedzają całość wraz z Wąwozem Czarownic. Kim są i skąd przyjeżdżają? Spróbujmy się tego dowiedzieć.

Aby poznać kierunki pochodzenia turystów odwiedzających Skamieniałe Miasto, od maja do lipca 2006 roku prowadzono badania terenowe, sklasyfikowano otrzymane wyniki i dokonano ich analizy.
Badania polegały na zapisywaniu pierwszych trzech liter z 700 tablic rejestracyjnych, co w sposób bardzo łatwy pozwala na identyfikację miejsca pochodzenia.

W czasie prowadzonych badań wykazano, że w ciągu jednej niedzieli (9 lipca) na parkingu zatrzymywało się blisko 400 samochodów. W każdym samochodzie średnio znajdowały się 3 osoby, co daje w sumie 1200 osób zatrzymujących się tylko w tym jednym miejscu.

Udział odwiedzających z woj. małopolskiego wynosił 75%. 25% (300 osób w wakacyjną niedzielę) przyjeżdżało z poza województwa małopolskiego. Wśród odwiedzających duży udział przypada na woj. podkarpackie (9%), na śląskie i mazowieckie (po 4%).

Wśród turystów z woj. małopolskiego, 39% stanowią mieszkańcy powiatu tarnowskiego (29% wszystkich odwiedzających), Tarnowa 18% (13,7%) pow. gorlickiego 15% (11%) z nowosądeckiego 8% (6%),
brzeskiego 6% (4,1%), Nowego Sącza 3% (2%).

34% zatrzymujących się pochodzi z terenów oddalonych od Ciężkowic o 40km.

Badanie napływu turystów prowadzone są również w sezonie 2011 o czym z pewnością pod koniec jego trwania poinformujemy.

Źródło informacji:
Praca mgr „Kierunki aktywizacji turystycznej Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego”, Piotr Firlej.

  1. Tomasz G. napisał(a):

    Zdumiewa to, że tylko jedno miejsce potrafi skupić aż tylu turystów. Turystów na pewno jeszcze będzie więcej. Zważając również, że zakończono tam prace budowy parkingu i w ostatnim czasie polepszano atrakcyjność turystyczną tego miejsca. Aż miło widzieć jak rzesze rodziców z dziećmi zwiedza rezerwat „Skamieniałe Miasto” 🙂

    Z turystycznym pozdrowieniem
    Tomasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *