Zwiedzanie z dreszczykiem Skamieniałego Miasta

Gdy tylko wybiła północ, grupa kilkudziesięciu osób w świetle czołówek zagłębiła się w mroczne, leśne tereny pod opieką przewodnika, a obiecany dreszczyk emocji zapewniło niespodziewane pojawienie się Pustelnika i Czarownicy, która na przemian bawiła i straszyła turystów swoim niebanalnym poczuciem humoru i groźbami.

Pojawiły się także nietoperze: przy wyłączonych już czołówkach, a jedynie w świetle gwiazd, uczestnicy zatrzymali się w cieniu skał by obserwować ich przelot w poszukiwaniu pożywienia.

Znane większości uczestnikom skały w świetle czołówek i gwiazd ukazały swoje zupełnie nowe, tajemnicze oblicze, a znakowane, popularne ścieżki i przejścia stały się jakby bardziej zawiłe i problematyczne. W nocnym mroku i poświacie górującego nad wszystkim Księżyca inaczej wybrzmiały także prastare legendy, zdając się być bliższe i zaskakująco aktualne. Podróż zwieńczyło natomiast zdobycie najwyższego wzniesienia w obrębie rezerwatu, Skałki z krzyżem, z której uczestnicy ujrzeć mogli spowite w nocnym śnie Pogórza Ciężkowickie i Rożnowskie, udekorowane porozrzucaną gamą świateł nieodległych miasteczek.

Pomimo kilku niespodziewanych podmuchów wiatru i szybszych oddechów, wszystkim uczestnikom szczęśliwie udało się dotrzeć na parking niedawno otwartym Szlakiem Nietoperza. Niektórzy z nich, a w szczególności dzieci, wrócili tam bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia: w efekcie licznych zabaw i zagadek podczas oprowadzania, kieszenie mieli wypełnione nagrodami. Pomimo późnej pory i niewątpliwego zmęczenia, na twarzach turystów – niezależnie od wieku – malowało się także zadowolenie i poczucie dobrze spędzonego wieczoru. Zapewne niejeden z nich, powracając do domu, uśmiechnął się jeszcze z drogi do Skały Czarownicy, kwitując jej zawadiacką minę słowami „do zobaczenia wkrótce!”.

Powyższy opis to relacja z akcji w ramach Otwartych Wrót Pogórza 2017.

Skamieniałe Miasto to jeden z najlepiej zagospodarowanych i popularnych rezerwatów przyrody na Pogórzach Karpackich, który coraz częściej przyciąga nie tylko lokalnych, ale turystów z całej Polski. Rozrzucenie na niewielkim terenie licznych ostańców piaskowcowych o wymyślnych, imponujących kształtach spowodowało powstanie barwnych legend na temat każdej ze skał, dzięki czemu miejsce to wyróżnia się swoją niepowtarzalną aurą i klimatem.

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta z przewodnikiem:
http://www.skamienialemiasto.pl/wynajmij-przewodnika/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *